morcinka

GALERIA

galeria

NASZE OSIEDLE

Nasze osiedle

Osiedle Morcinka, nasze osiedle to teren usytuowany w ścisłym centrum miasta, pomiędzy ulicami Piłsudskiego, Sybiraków i ulicą Północną. To teren zajmujący powierzchnię 36,63 ha, gdzie liczba zameldowanych osób  to ok. 4442 osób.

Osiedle Morcinka to zabudowania blokowe typu NRD, cztero i dziesięciokondygnacyjne, będące w większości administrowane przez Górniczą Spółdzielnię Mieszkaniową z Jastrzębia Zdroju i po jednym bloku przez Spółdzielnię Mieszkaniową Nowa z Jastrzębia Zdroju oraz Górniczą Spółdzielnię Budownictwa Mieszkaniowego z Wodzisławia Śląskiego  z siedzibą administracji przy ul. Północnej.

Teren naszego osiedla to nierówny teren, pagórkowaty, gdzie w sąsiedztwie bloków mieszkalnych wiele jest zieleni, przepięknych urokliwych jarów, lasków. Osiedle Morcinka to bardzo Zielone Osiedle.

Od czteropiętrowych bloków przy ul. Krakowskiej osiedle sąsiaduje bezpośrednio z Urzędem Miasta i Parafią Rzymskokatolicką Miłosierdzia Bożego. Dalej w kierunku ul. Katowickiej przy al. Piłsudskiego osiedle graniczy z Domem Handlowym Gwarek, a dalej skręcając na rondzie w prawo w ul. Sybiraków usytuowany jest Główny Dworzec Autobusowy Jastrzębia Zdroju. Następnie skręcając w prawo, znajdujemy się na kolejnej ulicy będącej granicą naszego osiedla, sąsiadującej z Targowiskiem Miejskim nr 2 (które tak naprawdę lata dobrej koniunktury ma za sobą, gdyż te dobre chwile dotyczyły czasu gdzie kupcy sprawowali swój interes w miejscu, gdzie obecnie parking ma Tesco w Jastrzębiu Zdroju). Dla nie wtajemniczonych, czasy przesiedleńcze tych osób miały miejsce kiedy prezydentem miasta był p. Janusz Ogiegło. A my przemierzamy dalej ul. Północną, jak wcześniej wspomniano granicą naszego osiedla, aby lekkim łukiem w prawo kierować się nie małym wzniesieniem, widząc po prawej stronie biały budynek, gdzie kiedyś było przedszkole, a obecnie mieści się tam Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu Zdroju oraz Biblioteka. Gdy już miniemy ten obiekt, kąt wzniesienia stanie się ostrzejszy, a my wjedziemy na al. Piłsudskiego, kierując się w prawo znajdziemy się na początku naszej wędrówki po granicy naszego osiedla przy kościele i Urzędzie Miasta.

Organizacje i instytucje

Oświata:

Gimnazjum nr 8 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Jastrzębiu Zdroju przy ul. Katowickiej, tel. 32  4710 197, www.naszegimnazjum.pl

Przedszkole nr 18 przy ul. Katowickiej 17A, tel. 32  4716 481

Spółdzielnie:

Adminstracja GSM przy ul. Katowickiej 3a, paw. 622, tel. 32 4714 070, oraz Administracja Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego z Wodzisławia Śląskiego, administracja ul. Północna  4 - I piętro, tel. 32  4734 470 nr tel. dyżurujących 514 288 462                     

Policja i Prokuratura:

Prokuratura Rejonowa przy ul. Krakowskiej 38, tel. centrala 32  4759 710

Dyżur Dzielnicowego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu Zdroju dla osiedla Morcinka mł. asp. Rafał Ciszoski w siedzibie Zarządu Osiedla Morcinka przy ul. Katowickiej 33 - w poniedziałki od godz. 16.00 do 17.00 pełni dyżur Dzielnicowy  (obecność zależna od grafiku pracy Dzielnicowego).

Kultura:

Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 3 ul. Krakowska 38, tel. 32  4711 697

Klub Kaktus ul. Katowicka 24, tel 32  4712 353

Galeria Ciasna ul. Katowicka 17, tel 32 4716 456

Poczta:

Urząd Pocztowy przy ul. Katowickiej 623 tel. 32  4716 069